349,00 kr
Fullvärdigt vegetabiliskt proteinpulver med hög halt naturliga aminosyror. Använd efter träning eller som mellanmål.
Storlek: | 1 kg |
Tillgänglighet: Denna produkt finns inte längre i lager
Tillgänglig efter datum:
Dela produkten:
Ärt- och Havre Protein i fyra smaker
- Ett stöd för snabbare muskeluppbyggnad
- Förbättrar återhämtningen
Protein är uppbyggt av aminosyror som har den viktiga uppgiften att bygga upp muskler och stödja muskelåterhämtningen. Det vegetabiliska alternativet, ärt- och havreprotein, är fritt från socker och artificiella sötningsmedel. Istället är det sötat med det naturliga sötningsmedlet steviaglykosider.
Passar perfekt som mellanmål eller återhämtningsdryck i anslutning till din träning. Ärtprotein och Havreprotein kompletterar varandra på ett sätt som gör att proteinet blir fullvärdig. De aminosyror det finns lite av i havre finns det mycket av i ärtor och vise versa. Därför finns nu dessa proteinkällor kombinerade i en och samma lättlösliga proteindryck.
Innehåll per portion (ca 16 g):
Energi – 67 kcal/255 kJ
Protein – 14 g
Kolhydrater – 1,25 g
Fett – 0,5 g
Innehåll per portion 100 g:
Energi – 402 kcal/1 680 kJ
Protein – 85 g
Kolhydrater – 8 g
Fett – 3 g
Genomsnittlig aminoprofil per 100 g
L-Tryptofan – 4 012 mg
L-Threonin – 4 597 mg
L-Isoleucin – 5 508 mg
L-Leucin – 7 256 mg
L-Lysin – 6 094 mg
L-Methionin – 2 089 mg
L-Cystin – 3 538 mg
L-Fenylanalin – 7 460 mg
L-Tyrosin – 4 657 mg
L-Valin – 6 496 mg
L-Arginin – 6 500 mg
L-Histidin – 3 590 mg
L-Alanin – 6 843 mg
L-Aspartat – 6 460 mg
L-Glutaminsyra – 8 342 mg
Glysin – 5 682 mg
L-Prolin – 5 348 mg
L-Serin – 5 571 mg
Storlek: | 1 kg |
Doseringsförslag: Ta 1-3 hela skopor precis efter träning. Blanda 1 skopa med 1-3 dl vatten eller mjölk och skaka i en shaker. Du som tränar hårt kan även ta 1-3 skopor 1-3 gånger ytterligare för maximal/elitsatsning. Innehåller 62 portioner. Rekommenderade tillfällen att fylla på med protein är på morgonen/som mellanmål och efter träning.
Havreprotein, ärtprotein, aromer, sötningsmedel: steviolglykosider.
På piggabutiken.se använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.